A jak to taky chodí v hotelu Ibis Plzeň? Krátký rozhovor generální ředitelky hotelu pro občasník neziskové organizace Ledovec z.s.

23. říjen 2019


Linda Schneiderwindová - generální manažerka Ibis hotel PlzeňLinda Schneiderwindová - generální manažerka Ibis hotel Plzeň

Kdy a za jakých okolností firma vznikla?

IBIS je velká hotelová rodina, která má okolo 1000 hotelů. Patří do skupiny ACCOR, která má celkem 38 značek. Je to jeden z největších hotelových řetězců vůbec.

Společnost ACCOR byla založena dvěma pány – Paul Debrule a Gérard Pelisson v šedesátých letech, první hotel značky Novotel byl otevřen v srpnu roku 1967 ve Francii, první IBIS pak v roce 1974 v Bordeax.

Jak jste se k této práci dostala?

To je složitý příběh… kdysi jsem dělala pro Best Western hotel Panorama na Košutce a protože tehdejší sales manager Marek Audes se znal s mojí paní ředitelkou a hledali někoho na pozici front office managera, oslovila mě s tím právě paní ředitelka. Tehdy se hotel otevíral (1.8.2009), brzy budeme mít výročí 10 let! Paní ředitelka mě v podstatě donutila se přihlásit do výběrového řízení, původně jsem nechtěla odejít. Ale nakonec mě přesvědčila, za což jsem velmi ráda a pracuju tu už celých deset let.

Jak vypadá Váš klasický pracovní den? Co během něj děláte?

Všechno. Přijdu, pozdravím se s každým, kdo tu je, popovídáme si, co nás čeká a jak se kdo má. Potom to jsou maily, chodím tu přes den a řeším provozní věci, nabídky, prodej, rozhodnutí, s kolegy, prostě co je potřeba. Jsem tu celý den k dispozici všem zaměstnancům hotelu. Den se mi naplňuje podle toho, co vyplyne.

Jak se odreagujete po práci?

Čtu. Čtu hodně anebo chodím za naším panem šéfkuchařem, který má báječného psa. Je to taková psí terapie a ta funguje. Je strašně hodnej, taková veselá psí povaha.

Kolik zaměstnanců IBIS v Plzni zaměstnává? Je nás 20 se stálým pracovním poměrem a dalších 20 na různé dohody. Jsme vázaní sezónností, takže se poměr zaměstnanců během roku mění.

Na jakých pozicích je u Vás možné pracovat?

- pokojské: úklid, tzv. housekeeping

- kuchyň: kuchaři, pomocné práce

- restaurace: číšníci a servírky

- recepce

- sales manager – obchodní manažer

- rezervace

- 3 administrativní pracovníci

Sháníte v současné době nové zaměstnance?

Aktuálně ne, ale vždycky se to objeví během roku. Teď jsme spokojení, máme dostatek zaměstnanců.

Jaké formy úvazku nabízíte?

HPP, DPP, DPČ, i zkrácené úvazky

Pozná se u Vás, kdo je kdo (zdraví/OZP)?

Nepozná. Přišlo by mi absurdní někoho značkovat.. Jsme tu takoví trochu rebelanti, ani nenosíme štítky se jmény na oblečení, i když bychom měli. Vždycky je možnost se zeptat na jméno dotyčného, když to někoho zajímá. Chceme aby s námi hosté mluvili J

Máte dlouhodobé zaměstnance nebo zaměstnáváte lidi spíš na přechodnou dobu?

Vždycky se snažíme, aby ta spolupráce byla co nejvíc dlouhodobá, jak je to možné. A to se doufejme daří, zaměstnanci u nás zůstávají. S každým se snažíme domluvit – i pro nás je to dobrá investice. Samozřejmě i tak to někdy nevyjde nebo se změní situace a kolegové jdou vstříc novým výzvám.

Co Vám přineslo zaměstnávání lidí se znevýhodněním? Zažil jste díky němu nějakou změnu ve svém životě?

Jsme rádi, když vidíme, že se těm lidem daří. Radikální změnu asi ne.. možná krom toho, že jsem si poslední dobou uvědomila, jak si vážím lidí, kteří pracují v pomáhající profesi. Je to náročná práce, my zažíváme oproti jejich práci jen takový střípek.Taky si samozřejmě člověk víc váží toho, že je zdravý.

Na co nejraději vzpomínáte jako zaměstnanec?

Legrace s kolegy.. a pak taky vzpomínám dost na kolegy, kteří už odešli (a jsem na ně často pyšná když vidím jak rostou – jak lidsky tak profesně)

Zaměstnáváte i lidi s handicapem – čím to je, že z toho nemáte obavy?

Asi protože nevíme, čeho bychom se měli se bát. Musí se to zkusit a buď to bude fungovat nebo ne. Nic jiného tím ale neriskujeme.

Setkáváte se někdy s potížemi u zaměstnanců?

Setkáváme – všichni. Často o tom mluvíme..téměř každý zaměstnanec se s tím setkává. Pořád jsme ale laici a uvažujeme o tom, že bychom se chtěli dozvědět něco víc. Možná se Vám někdy na podzim ozveme, abyste nás víc zasvětili do problematiky.

Z čeho máte největší radost jakožto zaměstnavatel?

Když jsou kolegové spokojení. Všeobecně když se hotelu daří, ale hlavně když se u nás kolegové a hosté cítí dobře.

Zaznamenali jste nějaký výrazný posun u někoho, kdo byl nebo je Vaším zaměstnancem?

Určitě. Tak třeba u jedné zaměstnankyně jsme zažili velký posun, kdy začala samostatně bydlet v chráněném bydlení. Výrazný posun je u kolegyně, která se přestěhovala do Anglie.. těch posunů je hrozně moc. Obecně jsme rádi, když jsou zaměstnanci otevření a fungují přátelsky – nebojí se nám říct něco o sobě. Je potřeba mluvit o tom, co člověk potřebuje, díky tomu to pak můžeme řešit.

Nějaké plány s hotelem do budoucna?

Určitě, pořád je co vylepšovat a hotelové prostředí je hodně dynamické. Doufáme, že se hotelu bude dařit i nadále.

Ať se Vám daří, děkujeme za rozhovor!